Od kilku dni szczypiorniści AKPR AZS AWF Biała Podlaska przygotowują się do drugiej części sezonu w rozgrywkach Ligi Centralnej. Z uwagi m.in. na zgrupowanie Reprezentacji Polski U21 (uczestniczyli w nim: Szymon Koc, Mikołaj Rodak i Franciszek Wierzbicki oraz trenerzy: Marcin Stefaniec i Marek Kubiszewski), pierwsze jednostki treningowe odbyły się w mniejszym gronie zawodników, ale już od początku bieżącego tygodnia, nasi piłkarze ręczni realizują swoje zadania w szerszym zestawieniu kadrowym.
Młodzieżowa reprezentacja Polski kontynuuje cykl zgrupowań szkoleniowych w ramach przygotowań do czerwcowych Mistrzostw Świata do lat 21, które odbędą się w Polsce. Jeszcze przed Nowym Rokiem nasi kadrowicze trenowali w Pruszkowie, a po kilku dniach przerwy przenieśli się do Giżycka. Do kadry narodowej U21 powołanych zostało trzech zawodników AKPR AZS AWF Biała Podlaska. Są nimi: rozgrywający Szymon Koc, skrzydłowy Mikołaj Rodak i obrotowy Franciszek Wierzbicki.
Pracę szkoleniową na zgrupowaniu miały zweryfikować mecze towarzyskie. Najpierw nasi kadrowicze zmierzyli się z młodzieżową reprezentacją Rumunii, a następnie z wiceliderem rozgrywek Ligi Centralnej E.Link Gwardią Koszalin.
Rok 2025 coraz śmielej stawia swoje pierwsze kroki, ale my jeszcze na chwilę chcemy spojrzeć na minione 366 dni roku 2024. W kontekście podsumowania, należy rozpocząć od piątego miejsca, jakie zajęli piłkarze ręczni AKPR AZS AWF Biała Podlaska w rozgrywkach Ligi Centralnej sezonu 2023/2024. To wynik, który z całą pewnością należy rozpatrywać w kategorii sukcesu.
Zgodnie ze specyfiką naszego Klubu, po zakończeniu sezonu w składzie zespołu nastąpiły duże zmiany kadrowe. Drużynę z Białej Podlaskiej opuściło sześciu zawodników. Kacper Baranowski i Kamil Kozycz, którzy zakończyli kariery zawodnicze. Bramkarz Daniel Makowski przeniósł się do Sandry Spa Pogoni Szczecin. Bartłomiej Mazur (skrzydłowy) kontynuuje grę w KSZO Handball Ostrowiec Świętokrzyski. W rodzinne strony powrócił Bartosz Warmijak, który zasilił szeregi SPR Podlasie Nowe Piekuty. Do tego samego klubu wypożyczony został Olaf Trela.
Rok 2024 przyniósł naszemu Klubowi wiele sukcesów nie tylko w zawodach rangi akademickiej, czy krajowej, ale także na międzynarodowych arenach. Wyniki osiągane na Mistrzostwach Polski w wielu przypadkach zaowocowały startem w zawodach o zasięgu europejskim lub nawet światowym, a szczególnym wydarzeniem była także kwalifikacja olimpijska Weroniki Zielińskiej (podnoszenie ciężarów).
Nie sposób wymienić tutaj wszystkich startów, cennych wyników, medali i rekordów życiowych, bo w minionym roku było ich niezwykle dużo, ale w poniższym zestawieniu zebraliśmy, w układzie chronologicznym, starty w najważniejszych sportowych imprezach i największe sukcesy zawodniczek i zawodników Klubu Sportowego AZS-AWF Biała Podlaska.
Na grudzień zaplanowano szereg zawodów pływackich w randze Mistrzostw Polski. W najważniejszych krajowych imprezach sportowych, w różnych kategoriach wiekowych, wystartowali także przedstawiciele sekcji pływania KS AZS-AWF Biała Podlaska.
W dniach 13-15 grudnia 2024 roku w Łodzi odbyły się Zimowe Mistrzostwa Polski Młodzików (13 lat) na 25-metrowym basenie. W stolicy województwa łódzkiego wystartowało 534. zawodników ze 161. klubów, a bialski AZS reprezentował Mikołaj Cuch.
Terminarz rozgrywek Ligi Centralnej w sezonie 2024/2025, został tak ułożony, że pierwsze mecze drugiej rundy rozstały rozegrane jeszcze w 2024 roku. Tym sposobem w 14. kolejce spotkań udaliśmy się do Wągrowca na rewanżowy mecz z MKS-em Nielbą.
Piłkarze ręczni AKPR AZS AWF Biała Podlaska rozpoczęli te zawody od straty dwóch bramek. W naszych szeregach, jako pierwszy ma listę strzelców wpisał się Filip Lewalski, który skutecznie wykonał rzut karny. Jeszcze na początku 6. minuty Akademicy przegrywali 2:4. Drugie trafienie dla gości było udziałem Olafa Wojneckiego. Bramkę kontaktową zdobył Dominik Antoniak, a stan rywalizacji wyrównał Franciszek Wierzbicki (4:4).
Pierwsza runda rozgrywek Ligi Centralnej mężczyzn w sezonie 2024/2025 za nami. Trzynaście rozegranych spotkań przyniosło nam trzy zwycięstwa oraz dziesięć porażek i tego nie możemy już zmienić. Za to wszystko zależy od nas, jaki scenariusz napiszemy w rundzie rewanżowej, którą rozpoczniemy już w najbliższą sobotę wyjazdowym meczem z MKS-em Nielbą Wągrowiec. Pierwszy mecz drugiej rundy będzie jednocześnie sportowym zakończeniem kończącego się roku, gdyż kolejne spotkanie ligowe zagramy dopiero w połowie lutego 2025 roku.
W miniony piątek Weronika Zielińska została dziewiątą zawodniczka naszego globu! W dniach 6-14 grudnia 2024 roku w stolicy Bahrajnu, Manamie, odbyły się Mistrzostwa Świata Seniorów w podnoszeniu ciężarów. Sztangistka KS AZS-AWF Biała Podlaska startowała w grupie B kategorii wagowej 81 kg. Wynikiem 232 kg (rwanie 102 kg + podrzut 130 kg) zajęła w stawce 8 zawodniczek 3 miejsce, a po rywalizacji w grupie A, została ostatecznie sklasyfikowana na 9. miejscu. Tytuł sprzed roku obroniła Chinka Liao Guifang 278 kg (123 + 155).
Ostatnie spotkanie pierwszej rundy rozgrywek Ligi Centralnej mężczyzn w sezonie 2024/2025 rozegraliśmy w odległym Szczecinie. Piłkarze ręczni AKPR AZS AWF Biała Podlaska rozpoczęli mecz z faworyzowaną Sandrą Spa Pogonią od prowadzenia 3:0. Licznik z bramkami ruszył po rzucie Szymona Koca. W kolejnej akcji z koła trafił Franciszek Wierzbicki, a bramkarza gospodarzy Daniela Makowskiego, zaskoczył również Olaf Wojnecki.
Efekt dobrego otwarcia tej rywalizacji został bardzo szybko zatarty przez serię czterech straconych bramek i to Pogoń przejęła prowadzenie w tym spotkaniu (4:3 w 9. minucie). Po akcji zakończonej celnym rzutem Filipa Lewalskiego, na tablicę wyników wrócił remis i taki stan (lub jednobramkowa zaliczka miejscowych) utrzymywał się aż do 22. minuty (9:9). Dwie bramki z rzutów karnych odnotował Filip Burzyński, a swoje pierwsze trafienia w tych zawodach zanotowali: Olaf Trela, Łukasz Kandora i Dominik Antoniak.
Rozgrywki Ligi Centralnej mężczyzn w sezonie 2024/2025, nieuchronnie zmierzają do swojego półmetka. Już w najbliższy weekend rozegrane zostaną ostatnie spotkania I rundy. Piłkarze ręczni AKPR AZS AWF Biała Podlaska, na mecz 13. kolejki udadzą się na północny-zachód Polski. Geograficznym celem naszej podróży będzie Szczecin, a sportowym wyzwaniem, zwycięstwo nad Sandrą Spa Pogonią.
„Portowcy”, to obecnie siódma ekipa na zapleczu Superligi. Zespół Pogoni wygrał sześć spotkań i tyle samo razy schodził z boiska pokonany. Jak łatwo policzyć, daje to 18. punktów. Szczeciński klub notował następujące zwycięstwa: 22:20 z Grunwaldem Poznań (wyjazd), 24:23 z Miedzią Legnica (wyjazd), 36:27 z SMS-em ZPRP Kielce (dom), 30:21 z Olimpia Piekary Śląskie (dom), 31:29 z KPR-em Żukowo (dom) i 29:24 z Nielbą Wągrowiec (dom). Porażką zakończyło się domowe starcie z Gwardią Koszalin (26:31) oraz wyjazdowe mecze z: Anilaną Łódź (23:26), Stalą Gorzów (26:34), Padwą Zamość 25:27), Jurandem Ciechanów (22:26) i w ostatniej serii spotkań ze Stalą Mielec (23:28). Jak łatwo zauważyć, zdecydowaną większość punktów, Pogoń zdobyła na własnym parkiecie, a jedyną ekipą, która znalazła sposób na ogranie naszych najbliższych rywali na ich własnym obiekcie, jest Gwardia Koszalin.
Spotkanie 12. kolejki rozgrywek Ligi Centralnej mężczyzn miało swoją szczególną oprawę. Duża ilość wydarzeń towarzyszących, w ramach eventu „I Mikołajkowe Derby Lubelszczyzny”, była świetnym dodatkiem do wielkich sportowych emocji, jakich dostarczyły kibicom zespoły AKPR AZS AWF Biała Podlaska i KPR Padwy Zamość.
Wynik otworzył rzutem z biodra, Olaf Wojnecki. Padwa szybko wypracowała sobie okazję do wyrównania, ale na drodze ku temu stanął Łukasz Adamiuk. Jak się później okazało, była to tylko zapowiedź dalszej koncertowej gry naszego bramkarza. W kolejnych akcjach Padwa dopięła jednak swego i przegrywaliśmy 1:2. Nie trwało to długo, bo Olaf Wojnecki, najwyraźniej odnalazł swoją „klepkę” na boisku i niemal z tego samego miejsca zdobył kolejne dwie bramki będące kopią pierwszej. Nasz rozgrywający do 10. minuty trafił również z lewego rozegrania, a następnie z prawego. Wcześniej akcję z kontry wykończył Mikołaj Rodak. Tym sposobem AZS prowadził 6:3.