Witamy,
oficjalny serwis klubu

+(48) 83 342 87 74
azsawfbp@gmail.com

Lekka atletyka

W dniach 29 lutego - 1 marca 2020 roku w Toruniu odbyły się 64. Halowe Mistrzostwa Polski Seniorów w lekkiej atletyce. W tych zawodach wzięli udział także zawodnicy naszego Klubu. Podopieczni trenera Tadeusza Makaruka zdobyli dwa medale.

Pierwszego dnia w skoku wzwyż mężczyzn startował Bartłomiej Bedeniczuk. O wywalczeniu brązowego medalu zadecydowała udana trzecia próba na wysokości 2,09 m. Po tej serii w konkursie pozostało tylko trzech skoczków i stało się pewne, że lekkoatleta AZS AWF Biała Podlaska stanie na podium Halowych Mistrzostw Polski. Walka o tytuł mistrzowski rozegrała się na wyższych wysokościach pomiędzy Norbertem Kobielskim, a Sylwestrem Bednarkiem.

Świetny występ w halowych mistrzostwach Polski U-18 i U-20 w lekkiej atletyce w Toruniu zanotował Jacek Gryta. Nasz reprezentant wywalczył złoty medal w skoku w dal!
Podopieczny trenera Tadeusza Makaruka został mistrzem Polski w kategorii U-18, osiągając wynik 6,60 m.
Jedenasty w skoku wzwyż w kategorii U-18 był inny zawodnik AZS AWF Biała Podlaska, Piotr Jaroszkiewicz, który z wynikiem 1,84 m (rekord życiowy).
Zawody odbył się w dniach 14-16 lutego 2020 roku.

W dniu 2 lutego br. grupa skoczków KS AZS AWF Biała Podlaska wzięła udział w licznie obsadzonym (zgłoszonych aż 891 zawodników) ogólnopolskim halowym Mityngu lekkoatletycznym w warszawskiej hali AWF. Lekkoatleci w swoim pierwszym starcie ustanowili kilka rekordów życiowych.
Na szczególną uwagę zasługują wyniki czołowego zawodnika bialskiego klubu – Piotra Tarkowskiego, który po wygranym przez niego konkursie skoku w dal (7,60m), wygrał także bieg na 60 m mężczyzn z rekordowym czasem - 6,78 sek., dającym mu 5-6 miejsce w ścisłej czołówce sprinterów w Polsce. Przypomnijmy, iż w ubiegłym roku Piotrek podczas rozgrywanych w Toruniu Halowych Mistrzostwach Polski Seniorów niespodziewanie wywalczył brązowy medal w tej konkurencji z czasem 6.84 sek. W rankingu skoku w dal w Polsce, bialski lekkoatleta objął prowadzenie.

29 stycznia 2020 roku w Centrum Olimpijskim Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie, odbyło się uroczyste wręczenie nominacji dla organizatorów 37. PZLA Mistrzostw Polski w kategorii do lat 23 w roku 2020.

Miło nam poinformować, że gospodarzem tego wydarzenia sportowego będzie Biała Podlaska, a głównym organizatorem nasz klub AZS AWF Biała Podlaska.

W oficjalnych uroczystościach udział wzięli: Michał Litwiniuk - Prezydent Miasta Biała Podlaska, Mariusz Lichota - Prezes KS AZS AWF Biała Podlaska, oraz Tadeusz Makaruk - trener naszego klubu, którzy z rąk Prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Henryka Olszewskiego odebrali tą zaszczytną nominację.

15 listopada 2019 roku w Warszawie odbyła się Gala 100-lecia Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Impreza odbyła się pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Podczas oficjalnej części Gali zasłużonym przedstawicielom środowiska lekkoatletycznego wręczone zostały odznaczenia państwowe. W tym wąskim gronie znalazł się trener lekkoatletów AZS AWF Biała Podlaska Tadeusz Makaruk, który został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Z tego miejsca, w imieniu Zarządu KS AZS AWF Biała Podlaska, Prezes klubu - Mariusz Lichota składa trenerowi gratulacje, życząc dalszych sukcesów.

Polski Związek Lekkiej Atletyki (PZLA) ogłosił gospodarza przyszłorocznych Mistrzostw Polski U23. Miło nam poinformować, że największa lekkoatletyczna impreza na szczeblu krajowym w tej kategorii wiekowej odbędzie się w Białej Podlaskiej!!!

Główną areną zmagań sportowców w 2020 roku będzie stadion lekkoatletyczny AWF Biała Podlaska.

Miło nam poinformować, że zawodnik naszego klubu Piotr Tarkowski znalazł się w składzie Reprezentacji Polski na 12. Mistrzostwa Europy U23 w lekkoatletyce. Masz skoczek w dal znalazł się w 86-osobowej kadrze, która uda się do Skandynawii. Zawody mistrzowskie odbędą się w dniach 11-14 lipca 2019 roku w szwedzkiej miejscowości Gävle.

W dniach 29-30 czerwca 2019 roku w Lublinie odbyły się Mistrzostwa Polski U23. Zawody zakończyły się ogromnym sukcesem reprezentantki AZS AWF Biała Podlaska. W konkurencji skoku w dal kobiet, Katarzyna Bargielska zdobyła złoty medal! Mistrzowski tytuł zapewnił jej skok w trzeciej próbie, na 6,09 m (rekord życiowy).

Wyniki naszych lekkoatletów na MP U23:

kobiety:

Katarzyna Bargielska (skok w dal) - 1. miejsce

Monika Stypułkowska (100 m pł) - 9. miejsce

mężczyźni:

Bartosz Litwinek (100 m) - 7. miejsce

Bartosz Litwinek (200 m) - 14. miejsce

Piotr Tarkowski (skok w dal) - NM [kontuzja]

 

Wielkim sukcesem zawodnika AZS AWF Biała Podlaska, Piotra Tarkowskiego zakończyły się lekkoatletyczne Halowe Mistrzostwa Polski Seniorów. W organizowanych przez Polski Związek Lekkiej Atletyki, a rozgrywanych w Toruniu dwudniowych zawodach (16-17.02.2019), nasz niespełna 20-letni reprezentant, zdobył dwa seniorskie medale. Oba w kolorze brązu. Warto też zauważyć, że w obu konkurencjach były to wyniki na miarę najlepszych halowych wyników życiowych.

Pierwszego dnia mistrzostw Piotr Tarkowski wystąpił w biegu sprinterskim na 60m. Serię eliminacyjną przebiegł w 6.85 s, co było piątym czasem i dawało awans do finału Mistrzostw Polski. W nim bialski zawodnik pobiegł jeszcze szybciej. Wyrównując swój rekord życiowy (czas finałowego biegu - 6.84 s), zajął trzecie miejsce. Jak powszechnie wiadomo biegi sprinterskie zawsze przykuwają większą uwagę widzów. Dlatego też obecność naszego lekkoatlety na podium tej konkurencji w imprezie rangi Mistrzostw Polski, została przez wielu ekspertów określona jako jedna z większych pozytywnych niespodzianek zawodów.

3 lutego 2019 w Spale odbył się II Halowy Sprawdzian PZLA. Bardzo dobre wyniki w tych zawodach uzyskali lekkoatleci AZS AWF Biała Podlaska.

W pierwszym tegorocznym starcie, Bartłomiej Bedeniczuk uzyskał wysokość 2.08 m. Tym samym nasz skoczek wzwyż wyrównał swój halowy rekord życiowy, zajmując w mityngu drugie miejsce.

W biegu mężczyzn na 60 m mieliśmy dwóch reprezentantów. W 8. biegu eliminacyjnym wystąpili: Piotr Tarkowski i Kacper Jędrysik. Bez większych problemów wygrał Piotr Tarkowski, bijąc przy tym swój rekord życiowy o 0.18 s. Wynik 6.84 s okazał się trzecim rezultatem w eliminacjach, a tym samym dawał kwalifikację do finałowego biegu. Drugi z naszych zawodników Kacper Jędrysik także poprawił czas własnego rekordu życiowego. Wynik 7.37 pozwolił jednak na zajęcie 41. miejsca w tej konkurencji.

Piotr Tarkowski (19 lat) zdobył srebrny medal w konkurencji skoku w dal, na 94. PZLA Mistrzostwach Polski Seniorów rozgrywanych w Lublinie. Zawodnik AZS AWF Biała Podlaska swoją najlepszą próbę wykonał w ostatniej serii konkursu, bijąc przy tym rekord życiowy - 7,80 m. To ogromny sukces młodego skoczka w dal, a tym samym pierwszy znaczący sukces w gronie seniorów. Świeżo upieczony Mistrz Polski U-20, został więc także drugim skoczkiem w Polsce wśród seniorów. Trenerem naszego skoczka jest Tadeusz Makaruk.

Wyniki konkursu skoku w dal - Mistrzostwa Polski (Lublin 20-22.07.2018):

1. Tomasz JASZCZUK (WLKS Nowe Iganie) 8.10
2. Piotr TARKOWSKI (KS AZS-AWF Biała Podlaska) 7.80
3. Mateusz RÓŻAŃSKI (KU AZS PWSZ w Tarnowie) 7.73
4. Bartosz CHOJNOWSKI (KS Podlasie Białystok) 7.66
5. Adrian STRZAŁKOWSKI (MKL Szczecin) 7.49
6. Krzysztof DUDEK (TL Pogoń Ruda Śląska) 7.40
7. Mateusz JOPEK (KS AZS AWF Wrocław) 7.33
8. Norbert KAŃSKI (AZS-AWFiS Gdańsk) 7.04
9. Paweł WIESIOŁEK 6.96 (KS Warszawianka Warszawa) 6.96
10. Dominik MIECZKOWSKI (LKS Narew Kurpiewski Łomża) 6.83