+(48) 83 342 87 74

Udane starty w Pucharze AZS

Podnoszenie Ciężarów

W dniach 14-15 czerwca 2024 roku w Sali Ćwiczeń Siłowych Domu Studenta FAWF w Białej Podlaskiej odbył się Akademicki Puchar Polski w podnoszeniu ciężarów. Puchar AZS to najważniejsze zawody podnoszenia ciężarów w środowisku sportu akademickiego o zasięgu ogólnopolskim. W zawodach uczestniczyli także reprezentanci KS AZS-AWF Biała Podlaska.

W kategorii 71 kg kobiet zobaczyliśmy dwie zawodniczki bialskiego AZS-u. Wiktoria Gierczuk uzyskała 186 kg w dwuboju (rwanie 86 kg, podrzut 100 kg) i był to najlepszy wynik w tej kategorii wagowej. Na czwartym miejscu uplasowała się Kinga Kasperczak. Jej wynik to 105 kg w dwuboju (rwanie 50 kg, podrzut 55 kg).

Drugie miejsce w kategorii 81 kg kobiet wywalczyła Dominika Lewkowicz. Nasza zawodniczka osiągnęła 135 kg w dwuboju (rwanie 65 kg, podrzut 70 kg). W tej kategorii wagowej nie zobaczyliśmy Weroniki Zielińskiej, która tym razem rywalizowała w gronie zawodniczek w kategorii 87 kg. Puchar AZS była dla zawodniczki AZS-u kolejnym etapem przygotowań do startu w Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu. Weronika uzyskała 220 kg w dwuboju (rwanie 100 kg, podrzut 120 kg), podchodząc zaledwie do dwóch prób w rwaniu i jednej w podrzucie. Wynik ten dał pewne zwycięstwo w tej kategorii wagowej.

Swoją kategorię wagową (81 kg mężczyzn) wygrał Michał Kościuk. W dwuboju osiągnął 295 kg (rwanie 125 kg, podrzut 170 kg). W ślady swojego kolegi poszedł Mirosław Dobosz, który okazał się najlepszy w kategorii 89 kg. Na zajęcie pierwszego miejsca pozwolił wynik 290 kg w dwuboju (rwanie 130 kg, podrzut 160 kg). Warto dodać, że na najniższym stopniu podium stanął inny zawodnik AZS-u, Patryk Burda.

Najwyższe kategorie wagowe rozgrywane były z udziałem bialskich Akademików. W kategorii 102 kg wystąpił Damian Niedzwiecki (320 kg w dwuboju - rwanie 148 kg, podrzut 172 kg). Bartłomiej Kobel (kategoria 109 kg) uzyskał w dwuboju 230 kg (rwanie 105 kg, podrzut 125 kg), a Mateusz Śledzik (kategoria +109 kg) osiągnął 220 kg w dwuboju (rwanie 95 kg, podrzut 125 kg). Drugi w tej rywalizacji był Maciej Juchimiuk reprezentujący UMCS Lublin.

Najlepszą zawodniczką w klasyfikacji Sinclair`a została Weronika Zielińska, a najlepszym zawodnikiem Kacper Urban (ANS WSZiA Opole). Oboje otrzymali symboliczną nagrodę im. Waldemara Baszanowskiego.