Oficjalna strona,
KS AZS-AWF

+(48) 83 342 87 74
azsawfbp@gmail.com

Aktualności

Podsumowanie sezonu piłkarzy ręcznych

Piłka Ręczna

Piłkarze ręczni AKPR AZS AWF Biała Podlaska zakończyli kolejny, trzeci już sezon w rozgrywkach Ligi Centralnej mężczyzn. W końcowej klasyfikacji „biało-zieloni” zajęli wysokie piąte miejsce, potwierdzając, że od kilku lat, są zespołem ścisłej czołówki bezpośredniego zaplecza Superligi. Sezon 2023/2024 był z pewnością najtrudniejszym z dotychczas rozegranych na tym szczeblu rozgrywek, a wpływ na to miało wiele rozmaitych czynników. Jednak za sprawą ambitnej walki, determinacji i ciężkiej pracy na treningach, nasza drużyna ponownie osiągnęła bardzo dobry wynik końcowy, zwyciężając często nie tylko z rywalami, ale również licznymi przeciwnościami i problemami.

Zachęcamy do zapoznania się z naszym krótkim podsumowaniem zakończonego sezonu, w którym publikujemy również sporą dawkę statystyk.

 

 

 

*** 

Zmiany kadrowe przed sezonem 2023/2024

Po zakończeniu poprzedniej edycji Ligi Centralnej z zespołu odeszło kilku zawodników, którzy stanowili bardzo ważne ogniwa w zespole trenera Marcina Stefańca. Kapitan bialskiej drużyny Leon Łazarczyk przeniósł się do superligowego MMTS-u Kwidzyn. Kolejny z rozgrywających, Patryk Niedzielenko, także kontynuuje swoja karierę w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce, w barwach Wybrzeża Gdańsk. Z kolei do ekipy beniaminka Superligi, KPR-u Legionowo, sportowe drogi zaprowadziły, Norberta Maksymczuka. Do Orląt Zwoleń trafił bramkarz Emil Wiejak. Ponadto przed rozpoczęciem sezonu w kadrze zespołu próżno było szukać Artura Koniecznego i Marcina Stefańca, który zakończył sportową karierę, skupiając się wyłącznie na pracy szkoleniowej.

Pokaźne straty kadrowe mieli zrekompensować młodzi i utalentowani szczypiorniści, którzy dopiero wkraczają w seniorską piłkę ręczną. Do składu AZS-u zakontraktowani zostali: Mateusz Grzenkowicz, Julian Reszczyński, Olaf Trela i Franciszek Wierzbicki. Ponadto trio bramkarskie uzupełnił Daniel Makowski, a element doświadczenia miał wnieść wracający do bialskiej ekipy Bartosz Warmijak (po pięciu latach gry w Chrobrym Głogów, ponownie występował w koszulce z gryfem na piersi).

 

Zawodnicy

Zespół AKPR AZS AWF Biała Podlaska, w sezonie 2023/2024 reprezentowali (kolejność alfabetyczna): Łukasz Adamiuk, Dominik Antoniak, Kacper Baranowski, Mateusz Grzenkowicz, Łukasz Kandora, Kamil Kozycz, Wiktor Kwiatkowski, Filip Lewalski, Bartosz Lewandowski, Daniel Makowski, Bartłomiej Mazur, Julian Reszczyński, Marcin Stefaniec, Daniel Szendzielorz, Jakub Tarasiuk, Olaf Trela, Olaf Wojnecki, Bartosz Warmijak, Franciszek Wierzbicki i Wiktor Wójcik.

 

Sztab szkoleniowy

W sztabie szkoleniowym nie mieliśmy zbyt wielu zmian. Trenerem zespołu pozostał Marcin Stefaniec, a wspierał go Sławomir Bodasiński (II trener). Przed sezonem do sztabu dołączył za to Marek Kubiszewski, który był odpowiedzialny za trening bramkarski. Ta zmiana najwyraźniej podniosła poziom bramkarski, gdyż w minionym sezonie niemal w każdym spotkaniu nasi bramkarze (Łukasz Adamiuk, Daniel Makowski i Wiktor Kwiatkowski), byli wyróżniającymi się postaciami zawodów.

Całość dopełniali fizjoterapeuci w osobach: Adama Kowalskiego i Piotra Lachowicza.

Zawodnicy i sztab szkoleniowy zespołu AKPR AZS AWF Biała Podlaska w sezonie 2023/2024

 

Liga Centralna mężczyzn - sezon 2023/2024

Trzecia edycja nowego formatu rozgrywek pod egidą ZPRP, potwierdziła, że jest to liga nieprzewidywalna, o bardzo wyrównanym poziomie zespołów.

Już przed rozpoczęciem rozgrywek wiadomo było, że sezon 2023/2024 będzie jeszcze bardziej wymagający niż poprzednie. Większa liczba zespołów (Związek Piłki Ręcznej w Polsce dołączył do Ligi Centralnej ekipę SMS-u ZPRP I Kielce). Liczne wzmocnienia wielu klubów, zawodnikami z doświadczeniem w Superlidze. Wysoki poziom sportowy beniaminków rozgrywek (oba zespoły zapewniły sobie utrzymanie na kilka kolejek przed końcem rywalizacji). Udział wielu zespołów o uznanej marce w krajowym szczypiorniaku (m.in. Śląsk Wrocław, Pogoń Szczecin i Stal Mielec). To tylko nieliczne czynniki, które w znaczny sposób wpłynęły na podniesienie poziomu sportowego Ligi Centralnej.

W całych rozgrywkach mogliśmy obejrzeć aż  240. spotkań. Najlepszą drużyną był Śląsk Wrocław, który okazał się bezkonkurencyjny i zasłużenie wywalczył sportowy awans do elity polskiej piłki ręcznej. Tuż za plecami tego klubu znalazła się Padwa Zamość. Dzięki temu pod koniec maja zespół z Lubelszczyzny podjął walkę, w meczu barażowym o awans do najwyższej klasy rozgrywkowej. W nim górą byli jednak zawodnicy z Zagłębia Lubin (barwy tego klubu reprezentuje były zawodnik AZS-u, Michał Bekisz).

Na przeciwległym biegunie tabeli znalazły się ekipy: MKS-u Wieluń i Zagłębia Sosnowiec, których nie zobaczymy na parkietach Ligi Centralnej w przyszłym sezonie. Walkę o pozostanie w rozgrywkach na następny sezon, w meczu barażowym, musiała stoczyć Anilana Łódź. Utrzymanie zapewniła sobie po wygraniu dwumeczu z drugą drużyną Turnieju Mistrzów I Ligi, czyli WKS-em Grunwald Poznań.

Akademicy przez długi czas plasowali w okolicach 2-3. miejsca w tabeli. Ostatecznie 48. punktów wywalczonych w 16. zwycięskich pojedynkach pozwoliło na zajecie 5. miejsca. Co ciekawe nasz zespół jest jedynym w całej lidze, którego mecze nie zakończyły się żadnym remisem. We własnej hali wygraliśmy 10. spotkań, a 4. zakończyliśmy porażkami. Sześć razy wracaliśmy z wyjazdów w glorii zwycięzców, a ośmiokrotnie powroty do Białej Podlaskiej nie przysporzyły nam powodów do radości. Najwyższe zwycięstwa to: 36:22 z MKS-em Wieluń (dom) i 40:27 z KPR-em Autoinwest Żukowo (dom). Najbardziej dotkliwe porażki: 23:30 z MKS-em Olimpią Medex Piekary Śląskie (wyjazd) i 27:33 z Handball Stalą Mielec (wyjazd).

 

Radość szczypiornistów AZS-u po zwycięstwie nad liderem rozgrywek Śląskiem Wrocław - 24.02.2024 r.

 

Puchar Polski 2023/2024

Tym razem rozgrywki pucharowe zakończyliśmy na szczeblu wojewódzkim. Minimalna domowa porażka z Padwą Zamość (27:28) nie pozwoliła na dłuższą przygodę z Pucharem Polski, tak jak to miało miejsce w poprzednich edycjach rozgrywek pucharowych, gdzie „biało-zieloni” skutecznie rywalizowali na szczeblu centralnym z dużo wyżej notowanymi rywalami.

Łukasz Kandora w walce z Karolem Małeckim podczas pucharowego meczu z Padwą Zamość - 27.10.2023 r.

 

Występy, urazy i kontuzje...

Zdecydowanie zacznijmy od tych ostatnich - urazy i kontuzje. To one sprawiły, że sztab szkoleniowy na czele z trenerem Marcinem Stefańcem, niemal przez cały miniony sezon nie miał do dyspozycji wszystkich swoich zawodników. Problem nasilił się zwłaszcza w drugiej części rozgrywek, gdy często w składzie meczowym mieliśmy 11-12. zawodników zdolnych do gry, w tym trzech bramkarzy. Ostatecznie bardzo trudna sytuacja kadrowa, zmusiła trenera Marcina Stefańca, do powrotu na parkiet (zagrał w 7. meczach zdobywając 33. bramki).

Oczywiście piłka ręczna to sport bardzo kontaktowy, a urazy i kontuzje wpisane są w ten sport, to jednak zakończony sezon zdecydowanie nie oszczędzał naszych zawodników w tej kwestii.

We wszystkich 28. meczach ligowych zagrali: Dominik Antoniak, Kacper Baranowski, Kamil Kozycz, Bartłomiej Mazur i Franciszek Wierzbicki, a tylko w jednym spotkaniu zabrakło Łukasza Kandory.

Niestety częsty obrazek podczas minionego sezonu - na zdjęciu Wiktor Wójcik (w środku), dla którego sezon zakończył się już na początku marca 2024 r.

 

Strzelcy bramek

Zdobycie bramki, to główny cel każdej akcji. I chociaż mecze wygrywa się obroną, to właśnie bramki są ozdobą każdego spotkania. Ta sztuka w sezonie 2023/2024, udała się naszym zawodnikom 844. razy (817. bramek ligowych i 27. bramek w rozgrywkach pucharowych). Łącznie straciliśmy 789. bramek, a to oznacza, że bilans sezonu zamykamy liczbą +55.

Najczęściej do bramki rywali trafiał Jakub Tarasiuk – 110. bramek (105 – liga i 5 – puchar), co stanowi 13% dorobku bramkowego całej drużyny. 92. trafienia (90+2), to osiągnięcie Kamila Kozycza, a najlepszą trójkę strzelców zamyka Dominik Antoniak, który zdobył 85. bramek (84+1).

Jakub Tarasiuk - najlepszy strzelec AZS-u w sezonie 2023/2024. Zdjęcie z meczu przeciwko Stali Mielec - 09.12.2023 r.

 

Kibice

Fani piłki ręcznej, to niewątpliwie jeden z atutów naszego Klubu. Bialscy kibice są nieodłączną częścią i ważnym aspekt w tworzeniu sportowego widowiska. Frekwencji i atmosfery na trybunach hali sportowo-widowiskowej ACEPiR przy ulicy Stanisława Marusarza, często zazdroszczą nam zawodnicy innych klubów, z dużo większych ośrodków miejskich.

W całym sezonie w meczach ligowych i pucharowych rozgrywanych w Białej Podlaskiej, naszych piłkarzy ręcznych oglądało łącznie ponad 7 tys. widzów! Średnia 503. osoby na meczu ligowym, jest czwartym wynikiem w całej Lidze Centralnej. Zdecydowanie największą widownię miała Stal Gorzów (śr. 1320/mecz), a nieznacznie więcej widzów oglądało zespoły Padwy Zamość (śr. 670/mecz) i Stali Mielec (śr. 617/mecz).

Kibice AZS-u potrafią stworzyć sportowy klimat w hali przy ulicy Marusarza

 

Partnerzy i sponsorzy

W dzisiejszych czasach funkcjonowanie Klubu w rozgrywkach na tym szczeblu rozgrywek wiąże się z dużymi nakładami finansowymi i organizacyjnymi. Nie byłoby to możliwe bez zaangażowania i wsparcia, licznego grona Instytucji, Partnerów i Sponsorów. Nie sposób tutaj wymienić wszystkich, którzy mieli swój wkład w kolejny sportowy sukces naszego zespołu, bo każdy czynił to na miarę swoich możliwości. Dziękujemy Wam wszystkim!

 

PODSUMOWANIE

Piąte miejsce na zakończenie rozgrywek Ligi Centralnej, w zasadzie nie wymaga większego opisu. Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki i okoliczności, był to zdecydowanie kolejny udany sezon dla „biało-zielonych”, a bialska ekipa, to ścisła czołówka zespołów zaplecza Superligi. Sezon 2023/2024 kończymy jako 19. drużyna w Polsce!

 

Poniżej w ujęciu statystycznym publikujemy dokonania zespołu AKPR AZS AWF Biała Podlaska i poszczególnych zawodników w sezonie 2023/2024.

 

Statystyki zespołu AKPR AZS-AWF Biała Podlaska w sezonie 2023/2024:

wskaźnik

Liga Centralna

Puchar Polski

Sezon (razem)

Rozegrane spotkania

28

1

29

Zwycięstwa

16

0

16

Remisy (wygrane rzuty karne)

0

0

0

Remisy (przegrane rzuty karne)

0

0

0

Porażki

12

1

13

Bramki zdobyte

817

27

844

Bramki stracone

761

28

789

Bilans bramkowy

+56

-1

+55

Średnia bramek zdobytych (na mecz)

29,18

27,00

29,10

Średnia bramek straconych (na mecz)

27,18

28,00

27,21

Rzuty karne (przyznane)

132

3

135

Rzuty karne (wykorzystane)

96

3

99

Rzuty karne (% skuteczności)

72,7%

100%

73,3%

Upomnienia (żółte kartki)

18

1

19

Dyskwalifikacje (czerwone kartki)

3

0

3

Wykluczenia (kary 2-minutowe)

159

4

163

Łączna liczba widzów

7045

299

7344

Średnia widzów na mecz

503

299

490

 

Statystyki indywidualne zawodników - liczba rozegranych spotkań w sezonie 2023/2024 (mecze ligowe i pucharowe):

nr

zawodnik

liczba meczów

#37

Dominik ANTONIAK

29

#89

Kacper BARANOWSKI

29

#21

Kamil KOZYCZ

29

#17

Bartłomiej MAZUR

29

#26

Łukasz KANDORA

28

#9

Franciszek WIERZBICKI

28

#19

Julian RESZCZYŃSKI

26

#6

Mateusz GRZENKOWICZ

25

#11

Jakub TARASIUK

25

#99

Olaf WOJNECKI

25

#93

Wiktor KWIATKOWSKI

24

#1

Łukasz ADAMIUK

23

#88

Filip LEWALSKI

22

#42

Daniel MAKOWSKI

20

#5

Bartosz WARMIJAK

19

#96

Wiktor WÓJCIK

19

#13

Marcin STEFANIEC

7

#14

Olaf TRELA

5

#10

Daniel SZENDZIELORZ

4

#2

Bartosz LEWANDOWSKI

1

#7

Bartosz ZIÓŁKOWSKI

0

 

Statystyki indywidualne zawodników - liczba zdobytych bramek w sezonie 2023/2024 (mecze ligowe i pucharowe):

nr

zawodnik

liczba bramek

#11

Jakub TARASIUK

110

#21

Kamil KOZYCZ

92

#37

Dominik ANTONIAK

85

#19

Julian RESZCZYŃSKI

81

#6

Mateusz GRZENKOWICZ

76

#9

Franciszek WIERZBICKI

75

#17

Bartłomiej MAZUR

62

#88

Filip LEWALSKI

48

#96

Wiktor WÓJCIK

45

#99

Olaf WOJNECKI

39

#13

Marcin STEFANIEC

33

#26

Łukasz KANDORA

30

#89

Kacper BARANOWSKI

21

#5

Bartosz WARMIJAK

16

#93

Wiktor KWIATKOWSKI

11

#14

Olaf TRELA

8

#10

Daniel SZENDZIELORZ

6

#2

Bartosz LEWANDOWSKI

3

#42

Daniel MAKOWSKI

3

#1

Łukasz ADAMIUK

0

#7

Bartosz ZIÓŁKOWSKI

0