Oficjalna strona,
KS AZS-AWF

+(48) 83 342 87 74
azsawfbp@gmail.com

Aktualności

W oczekiwaniu na... Paryż

Podnoszenie Ciężarów

W dniu 9 kwietnia 2024 roku, w dalekiej Tajlandii, o kwalifikację olimpijską walczyła Weronika Zielińska-Stubińska. Zawodniczka sekcji podnoszenia ciężarów KS AZS-AWF Biała Podlaska, startowała w kategorii 81 kg.

Weronika ukończyła rywalizację w rwaniu z wynikiem 110 kg, który jest nowym rekordem Polski! W podrzucie nasza reprezentantka uzyskała 131 kg, a to dało łącznie 241 kg w dwuboju i 10. miejsce w ostatnim turnieju kwalifikacyjnym do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Jednak to nie miejsce było najważniejsze w tych zawodach, a podniesione kilogramy, a tych do rankingu, zawodniczka AZS-u dopisała dwa (wcześniejszy wynik określała liczba 239 kg). Tegoroczna Mistrzyni Europy z Sofii, poprawiła zatem swoje miejsce w klasyfikacji Międzynarodowej Federacji Podnoszenia Ciężarów (IWF), ale nie na tyle, aby już teraz uzyskać prawo startu w rozpoczynających się w lipcu paryskich Igrzyskach Olimpijskich.

Wynik uzyskany w Pukhet (241 kg), pozwolił na przesunięcie się we wspomnianym rankingu na 14. miejsce. I chociaż prawo walki na pomostach w stolicy Francji uzyska tylko 10. najlepszych zawodniczek ze wspomnianego rankingu, w danej kategorii wagowej oraz dwie zawodniczki zakwalifikowane na podstawie specjalnych regulaminów przygotowanych przez IWF, to miejsce poza czołową dziesiątką, nie oznacza końca szans na olimpijski występ dla zawodniczki AZS-u. Istnieją bowiem limity ilości reprezentantów mogących brać udział w igrzyskach, dla poszczególnych federacji krajowych.

Ostateczne listy startowe poznamy pod koniec maja i mocno wierzymy, że w gronie olimpijczyków zobaczymy również Weronikę Zielińską-Stubińską.