Od blisko miesiąca znany jest skład zespołów Ligi Centralnej na sezon 2023/2024. W miejsce zdegradowanych ekip: Warmii Energa Olsztyn i Orlenu Upstream SRS-u Przemyśl, na parkietach zaplecza Superligi zobaczymy: Siódemkę-Miedź-Huras Legnica (powrót po rocznej przerwie) i CKS Juranda Ciechanów. Obie drużyny uzyskały awans po Turnieju Mistrzów I ligi, chociaż zespół z Mazowsza prawo gry w Lidze Centralnej, otrzymał po rezygnacji klubu Sokół Porcelana Lubiana Kościerzyna. W najwyższej klasie rozgrywkowej zagra najlepszy zespół z edycji LC 2022/2023 - KPR Legionowo, a co za tym idzie, spadek zanotowała Sandra Spa Pogoń Szczecin.
W nadchodzącym sezonie rozgrywki ligowe będą liczyły 30. Kolejek. Wszystko za sprawą decyzji Związku Piłki Ręcznej w Polsce, który postanowił, że najbliższe rozgrywki liczyć będą 15. zespołów, w tym kielecki SMS, który okazał się najlepszy w Turnieju Szkół Mistrzostwa Sportowego.
Skład zespołów Ligi Centralnej w sezonie 2023/2024:
- Sandra Spa Pogoń Szczecin (spadkowicz z PGNiG Superligi)
- Handball Stal Mielec
- AKPR AZS AWF Biała Podlaska
- Śląsk Wrocław Handball
- KS Stal Gorzów Wielkopolski
- MKS Olimpia Medex Piekary Śląskie
- KPR Padwa Zamość
- Grot Blachy Pruszyński Anilana Łódź
- Zagłębie Handball Team Sosnowiec
- KPR Autoinwest Żukowo
- MKS Nielba Wągrowiec
- MKS Wieluń
- Siódemka Miedź Huras Legnica (awans z I Ligi)
- CKS Jurand Ciechanów (awans z I Ligi)
- SMS ZPRP I Kielce (awans z Turnieju SMS)
Takie zestawienie drużyn oznacza, że w sezonie 2023/2024 ominą nas wyjazdy do Legionowa, Olsztyna i Przemyśla, ale za to „odwiedzimy”: Kielce, Ciechanów, Legnicę i… Szczecin. Zwłaszcza ta ostania podróż, będzie jedną z najbardziej odległych, jaka tylko może odbyć się w granicach naszego kraju (około 700 km, tylko w jedną stronę).
Łączna odległość, jaką przemierzą zawodnicy AKPR AZS AWF Biała Podlaska w sezonie 2023/2024, to blisko 12.000 km (czwarty najwyższy wynik w lidze). Dla porównania w zakończonych rozgrywkach było to około 10.300 km. Zdecydowanie najwięcej czasu w podróży spędzą szczecińscy szczypiorniści (około 13.700 km), a najmniej ekipy z Wielunia i Łodzi (obie po około 7.400 km).
Jak łatwo zauważyć, rozbieżności w odległościach są bardzo duże, a kluczowe dla tych liczb, jest geograficzne położenie na mapie Polski. Poniżej prezentujemy poglądową „Mapę Ligi Centralnej”.
Otwarcie nowego sezonu Ligi Centralnej odbędzie się 9 września br., ale Akademicy inauguracyjne ligowe spotkanie zagrają tydzień później (16 września 2023 r. w Białej Podlaskiej z Padwą Zamość), gdyż ze względu na nieparzystą liczbę zespołów, to właśnie my będziemy pauzować w 1. serii. Do autokaru wsiądą przed meczem trzeciej kolejki rozgrywek. Wtedy udadzą się w podróż do Sosnowca.
Zanim to jednak nastąpi naszych zawodników czeka okres przygotowawczy do sezonu, który rozpoczną ostatniego dnia lipca. Szersze informacje na ten temat, opublikujemy w przyszłym tygodniu.