W środowy wieczór 26 października 2022 roku piłkarze ręczni AZS AWF Biała Podlaska zostali tryumfatorami Wojewódzkiego Finału Pucharu Polski LZPR i uzyskali awans do rozgrywek pucharowych na szczeblu centralnym.
Mecz w Nieliszu, bo tam ze względu na brak możliwości rozegrania spotkania na hali OSiR-u w Zamościu, rozpoczął się od mocnego i celnego rzutu Daniela Szendzielorza. W odpowiedzi Padwa trafiła dwa razy i objęła prowadzenie. Jak się później okazało, jedyne tego dnia. Akademicy wyrównali za sprawą Patryka Niedzielenko, następnie Norbert Maksymczuk wykorzystał rzut karny, a akcję zespołu wykończył jeszcze Leon Łazarczyk i po 11. minutach prowadziliśmy 4:2.
Kolejny fragment pierwszej połowy potwierdził, że oba zespoły znajdują się obecnie na różnych biegunach tabeli Ligi Centralnej. W bramce „biało-zielonych” dobre interwencje notował Łukasz Adamiuk, po których nasi zawodnicy z pola, wyprowadzali szybie ataki lub konstruowali zaplanowane akcje ofensywne. Tym sposobem w 25. minucie AZS prowadził 11:5! Z pokonania bramkarzy gospodarzy cieszyli się: Norbert Maksymczuk (trzy trafienia z rzutów karnych), Łukasz Kandora (dwukrotnie), Filip Lewalski i Kacper Baranowski.
Do przerwy Padwa nie zdołała zmniejszyć dystansu bramkowego, a zadbał o to ponownie nasz obrotowy Kacper Baranowski, którego wsparli: Dominik Antoniak (nie pomylił się z linii siódmego metra) i Leon Łazarczyk.
Do szatni schodziliśmy przy komfortowym wyniku 14:8. Po zmianie stron występujący w roli gospodarza szczypiorniści z Zamościa rzucili na szalę wszystkie swoje siły i umiejętności. Wystarczyło to do znacznego zmniejszenia strat już w 33. minucie (15:12 dla AZS-u). Z naszej strony trafił tylko Dominik Antoniak, ale bialski zespół szybko wrócił do skutecznego wykańczania rozgrywanych akcji ofensywnych. Dokonali tego najpierw Patryk Niedzielenko i Olaf Wojnecki, a później także: Kacper Baranowski (dwie bramki), Norbert Maksymczuk, Filip Lewalski, Jakub Tarasiuk i Bartłomiej Mazur.
Był to moment w którym nasza przewaga bramkowa wynosiła +7 (23:16 w 43. minucie). Wtedy nastąpił też okres mniej efektownej gry. Na karę dyskwalifikacji zapracowało sobie dwóch szczypiornistów Padwy (Szymon Fugiel i Tomasz Sałach). KPR co prawda starał się jeszcze odwrócić losy finałowego pojedynku, ale tego dnia wszystkie atuty były po stronie zawodników z Białej Podlaskiej. Do 51. minuty bramki padały głównie do bramki strzeżonej przez Wiktora Kwiatkowskiego i Emila Wiejaka, którym mimo frontalnego ataku Padwy udawało się kilkakrotnie odbić piłkę po rzutach „żółto-czerwonych”. Po naszej stronie na listę strzelców wpisali się: Filip Lewalski i Patryk NIedzielenko.
Końcówka rywalizacji w zupełności należała do Akademików, a głównie do naszych zawodników z „dziewiątkami”. Trzy bramki były dziełem Olafa Wojneckiego (numer 99), a kolejne trafienie padło z ręki Patryka Niedzielenko (numer 9). Całości dopełnił Norbert Maksymczuk, który ustalił wynik końcowy na 30:26.
Tym samym AZS AWF Biała Podlaska odebrał z rąk Prezesa LZPR – Tomasza Lewtaka, okazały puchar i zyskał prawo reprezentowania województwa lubelskiego (obok superligowych Azotów-Puławy) w PGNiG Pucharze Polski.
Indywidualne wyróżnienia:
MVP Finału - Łukasz Adamiuk (AZS AWF)
Najlepszy zawodnik Padwy: Łukasz Szymański
Najlepszy zawodnik AZS AWF: Łukasz Kandora