Witamy,
oficjalny serwis klubu

+(48) 83 342 87 74
azsawfbp@gmail.com

Aktualności

Gwardia na początek

Piłka Ręczna

Wielkimi krokami zbliża się pierwszy, w 2022 roku, mecz piłkarzy ręcznych KS AZS-AWF Biała Podlaska. Nie da się ukryć, że będzie to mocne otwarcie. W ramach 1/16 finału PGNiG Pucharu Polski, do grodu nad Krzną przyjedzie 5. zespół PGNiG Superligi - Gwardia Opole.

Poza sezonami gry w najwyższej klasie rozgrywkowej (1998/1999, 1999/2000, 2000/2001 i 2003/2004), jedyną okazją do gry o stawkę, z najlepszymi drużynami w kraju, stały się dla AZS-u rozgrywki pucharowe. Chociaż obecnie i w nich, nie jest wcale łatwo przebrnąć do fazy, w której rywalizują superligowe ekipy.

Poza wspomnianymi wyżej sezonami, gdy regularnie stawaliśmy w ligowe szranki z najlepszymi "siódemkami" w Polsce (łącznie 140. meczów w Ekstraklasie), okazje do sprawdzenia się na tle elity męskiego polskiego szczypiorniaka nie zdarzały się zbyt często. W ostatnich kilku latach taka sytuacja miała miejsce tylko dwukrotnie.

W sezonie 2016/2017 w ramach 1/16 finału Pucharu Polski, Akademicy nieznacznie ulegli KPR-owi Legionowo 23:27. Podwarszawski zespół tamten sezon zakończył na 10. miejscu w Superlidze.

Niemal rok później, w 1/16 Pucharu Polski, AZS podejmował w Białej Podlaskiej, Orlen Wisłę Płock. 31 stycznia 2018 roku, hala widowiskowo-sportowa ACEPiR przy ulicy Marusarza zgromadziła 1.400 widzów! Nic w tym dziwnego, skoro naprzeciwko naszych zawodników stanęli Wicemistrzowie Polski. Płocczanie pewnie pokonali "biało-zielonych" 23:37. Pomimo wyraźnej porażki, ten dzień był wielkim świętem szczypiorniaka w naszym mieście, a mecz doskonale pamięta pięciu obecnych naszych zawodników: Łukasz Adamiuk, Łukasz Kandora, Marcin Stefaniec, Przemysław Urbaniak i Bartosz Ziółkowski.

Historia spotkań bialskiego Klubu z Gwardzistami jest dosyć bogata. Pierwszy z tych pojedynków miał miejsce w sezonie 1993/1994. Akademicy ulegli wtedy w Opolu 18:25 (autorem dwóch bramek był nasz aktualny II trener - Sławomir Bodasiński), ale w rewanżu wygraliśmy we własnej hali 27:26. Obie ekipy regularnie rywalizowały w lidze, aż do sezonu 1997/1998, w którym AZS wygrał rozgrywki i po raz pierwszy uzyskał awans do Ekstraklasy.

Na I-ligowym froncie zespoły spotkały się ponownie w sezonie 2001/2002, aby już rok później wspólnie świętować awans do najwyższej klasy rozgrywkowej. Niestety na zakończenie sezonu 2003/2004, obaj beniaminkowie solidarnie opuścili szeregi Ekstraklasy. Ze względu na podział I ligi na grupy, z Gwardia zagraliśmy kolejne zawody dopiero w sezonie 2005/2006. Był to kolejny okres gry na tym samym ligowym szczeblu, który trwał aż do sezonu 2009/2010. Akademicy po rocznym pobycie w II lidze mierzyli się jeszcze z Gwardią w sezonach: 2011/2012 i 2012/2013. Ten drugi okazał się jak dotychczas ostatnim, gdy toczyliśmy ligowe boje z opolskim klubem. Obie ekipy zakończyły tamtą rywalizację na przeciwległych biegunach tabeli. Gwardia uzyskała awans, a AZS opuścił szeregi pierwszoligowców.

Tylko w samych meczach ligowych zagraliśmy z Gwardią aż 32. razy, a historia spotkań z ekipą ze stolicy województwa opolskiego pamięta również kilka potyczek pucharowych. Akademicy wygrali w lidze dwanaście, a Gwardziści piętnaście meczów. Pięciokrotnie zawody kończyły się remisem.

Od ostatniej rywalizacji z Gwardią minęło grubo ponad osiem lat (maj 2013 roku) i w obu klubach wiele się zmieniło. Środowa rywalizacja będzie więc miała zupełnie inny wymiar, niż przed laty. Opolanie przyjadą do Białej Podlaskiej, jako jeden z czołowych zespołów w kraju. To również jedna z "najmłodszych" ekip PGNiG Superligi, mająca w swoich szeregach wielu utalentowanych zawodników, których ambicje i umiejętności były wielokrotnie dostrzegane przez selekcjonerów kadr narodowych.

Patryk Mauer, Wiktor Kawka (obecnie poza kadrą meczową - kontuzja), Maciej Zarzycki, Paweł Kowalski czy Jan Klimków, to tylko niektóre nazwiska młodych zawodników Gwardii, którzy już dziś decydują o jej obliczu. Jeśli do tego dodamy doświadczenie, jaki dysponują: Mateusz Jankowski, Przemysław Zadura i chociażby bramkarz Adam Malcher, to mamy pełny obraz siły opolskiej drużyny. Od 2014 roku opiekunem KPR-u jest 145-krotny reprezentant Polski (Wicemistrz Świata z 2007 roku), a także wielokrotny Mistrz Polski (z Wybrzeżem Gdańsk i Wisłą Płock) i zdobywca Pucharu Polski (z Warszawianką i Wisłą Płock) - Rafał Kuptel.

Najskuteczniejszym zawodnikiem klubu, z jednego z najstarszych polskich miast, jest rozgrywający Patryk Mauer - autor 74. ligowych bramek, które zdobył w 12. meczach.

Piłkarzy ręcznych AZS-AWF Biała Podlaska czeka niezwykle trudne zadanie. Wyeliminowanie z Pucharu Polski Gwardii Opole stanowiłoby sporą niespodziankę, ale niewątpliwie stać na to naszych szczypiornistów. Cel na ten mecz pozostaje niezmienny. Zaprezentować się jak z najlepszej strony, walczyć o każdą piłkę, realizować swój plan taktyczny, pokazać ciekawą i efektywną grę zespołową, zweryfikować swoje umiejętności na tle wymagającego rywala, dostarczyć kibicom niezapomnianych wrażeń... Brzmi to może jak slogany, ale zamiana tych słów na ich zrealizowanie na parkiecie, może być pierwszym krokiem do sukcesu.

To wielkie handballowe wydarzenie, jakie odbędzie się w Białej Podlaskiej już 19 stycznia, nie może się odbyć bez Twojej obecności! Nasi zawodnicy nie ukrywają, że bardzo liczą na Twój głośny doping. Jak już wyżej wspomnieliśmy, wizyta Orlen Wisły Płock w naszej hal w 2018 roku, zgromadziła 1.400 widzów. Pobijmy nasz pucharowy rekord frekwencji już w najbliższą środę!

 

1/16 finału - PGNiG Puchar Polski

 KS AZS-AWF Biała Podlaska - KPR Gwardia Opole

data: 19 stycznia 2022 r. (środa)

godzina: 18:00

ZMIANA TERMINU: 02.02.2022 r.

miejsce: Hala Sportowo-widowiskowa ACEPiR, ul. Stanisława Marusarza 8 w Białej Podlaskiej

 

SPONSOR GŁÓWNY MECZU

Auto Podlasie - Toyota Biała Podlaska