Oficjalny serwis klubu,
sekcja piłki ręcznej

+(48) 83 342 87 74
azsawfbp@gmail.com

Aktualności

100 lat piłki ręcznej w Polsce

26 października 2018 roku w Warszawie Prezydent RP Andrzej Duda wręczył ordery osobom zasłużonym dla piłki ręcznej w Polsce. W uroczystościach uczestniczyli także: Minister Sportu Witold Bańka oraz Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Związku Piłki Ręcznej w Polsce Andrzej Kraśnicki wraz z członkami prezydium zarządu.

W piątkowy wieczór w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, miała miejsce również uroczysta gala z okazji 100-lecia piłki ręcznej w Polsce. Nasz klub AZS AWF Biała Podlaska miał w tym wielkim wydarzeniu swojego przedstawiciela - Prezesa Mariusza Lichotę.

Gala była kulminacyjnym punktem jubileuszowych obchodów 100-lecia polskiego szczypiorniaka. W 2018 roku mija 100 lat od momentu, kiedy piłka ręczna miała swoją pierwszą odsłonę na ziemiach polskich, a dokładnie w Szczypiornie. W spopularyzowaniu i rozpowszechnieniu tej obecnie niezwykle popularnej dyscypliny sportu w naszym kraju duży udział mieli polscy legioniści internowani w jenieckim obozie w Szczypiornie koło Kalisza. Obóz ten powstał jeszcze pod koniec 1914 roku, a do listopada 1918 roku przebywało w nim kilkanaście tysięcy osób różnej narodowości, w tym m.in. działacze niepodległościowi i żołnierze Legionów Polskich. Legioniści w ramach życia obozowego często organizowali zajęcia gimnastyczne, w trakcie których grano m.in. właśnie w piłkę ręczną.