Oficjalny serwis klubu,
sekcja piłki ręcznej

+(48) 83 342 87 74
azsawfbp@gmail.com

Lekka atletyka

Wielkim sukcesem zawodnika AZS AWF Biała Podlaska, Piotra Tarkowskiego zakończyły się lekkoatletyczne Halowe Mistrzostwa Polski Seniorów. W organizowanych przez Polski Związek Lekkiej Atletyki, a rozgrywanych w Toruniu dwudniowych zawodach (16-17.02.2019), nasz niespełna 20-letni reprezentant, zdobył dwa seniorskie medale. Oba w kolorze brązu. Warto też zauważyć, że w obu konkurencjach były to wyniki na miarę najlepszych halowych wyników życiowych.

Pierwszego dnia mistrzostw Piotr Tarkowski wystąpił w biegu sprinterskim na 60m. Serię eliminacyjną przebiegł w 6.85 s, co było piątym czasem i dawało awans do finału Mistrzostw Polski. W nim bialski zawodnik pobiegł jeszcze szybciej. Wyrównując swój rekord życiowy (czas finałowego biegu - 6.84 s), zajął trzecie miejsce. Jak powszechnie wiadomo biegi sprinterskie zawsze przykuwają większą uwagę widzów. Dlatego też obecność naszego lekkoatlety na podium tej konkurencji w imprezie rangi Mistrzostw Polski, została przez wielu ekspertów określona jako jedna z większych pozytywnych niespodzianek zawodów.

3 lutego 2019 w Spale odbył się II Halowy Sprawdzian PZLA. Bardzo dobre wyniki w tych zawodach uzyskali lekkoatleci AZS AWF Biała Podlaska.

W pierwszym tegorocznym starcie, Bartłomiej Bedeniczuk uzyskał wysokość 2.08 m. Tym samym nasz skoczek wzwyż wyrównał swój halowy rekord życiowy, zajmując w mityngu drugie miejsce.

W biegu mężczyzn na 60 m mieliśmy dwóch reprezentantów. W 8. biegu eliminacyjnym wystąpili: Piotr Tarkowski i Kacper Jędrysik. Bez większych problemów wygrał Piotr Tarkowski, bijąc przy tym swój rekord życiowy o 0.18 s. Wynik 6.84 s okazał się trzecim rezultatem w eliminacjach, a tym samym dawał kwalifikację do finałowego biegu. Drugi z naszych zawodników Kacper Jędrysik także poprawił czas własnego rekordu życiowego. Wynik 7.37 pozwolił jednak na zajęcie 41. miejsca w tej konkurencji.

Piotr Tarkowski (19 lat) zdobył srebrny medal w konkurencji skoku w dal, na 94. PZLA Mistrzostwach Polski Seniorów rozgrywanych w Lublinie. Zawodnik AZS AWF Biała Podlaska swoją najlepszą próbę wykonał w ostatniej serii konkursu, bijąc przy tym rekord życiowy - 7,80 m. To ogromny sukces młodego skoczka w dal, a tym samym pierwszy znaczący sukces w gronie seniorów. Świeżo upieczony Mistrz Polski U-20, został więc także drugim skoczkiem w Polsce wśród seniorów. Trenerem naszego skoczka jest Tadeusz Makaruk.

Wyniki konkursu skoku w dal - Mistrzostwa Polski (Lublin 20-22.07.2018):

1. Tomasz JASZCZUK (WLKS Nowe Iganie) 8.10
2. Piotr TARKOWSKI (KS AZS-AWF Biała Podlaska) 7.80
3. Mateusz RÓŻAŃSKI (KU AZS PWSZ w Tarnowie) 7.73
4. Bartosz CHOJNOWSKI (KS Podlasie Białystok) 7.66
5. Adrian STRZAŁKOWSKI (MKL Szczecin) 7.49
6. Krzysztof DUDEK (TL Pogoń Ruda Śląska) 7.40
7. Mateusz JOPEK (KS AZS AWF Wrocław) 7.33
8. Norbert KAŃSKI (AZS-AWFiS Gdańsk) 7.04
9. Paweł WIESIOŁEK 6.96 (KS Warszawianka Warszawa) 6.96
10. Dominik MIECZKOWSKI (LKS Narew Kurpiewski Łomża) 6.83

W sobotę (23.06.) we Włocławku rozpoczęły się 72. PZLA Mistrzostwa Polski U20. Najlepszym skoczkiem w dal tych mistrzostw okazał się Piotr Tarkowski. Podopieczny Tadeusza Makaruka dominował w konkursie – we wszystkich sześciu próbach uzyskiwał lepsze wyniki od najlepszego rezultatu srebrnego medalisty, a w najdłuższym skoku pofrunął na 7.81 (przy zbyt sprzyjającym wietrze o sile 2,7 m/s). Drugie miejsce zajął Bartosz Gąbka – 7.21. Brązowy medalista Dominik Mieczkowski pokonał czwartego Damiana Simoniuka o centymetr (7.06 – 7.05).

Warto wspomnieć, że dla Piotra jest to kolejny wielki sukces w ostatnich dniach, wcześniej bowiem skoczek w dal z sekcji lekkiej atletyki bialskiego Klubu Sportowego AZS AWF Biała Podlaska zadebiutował w reprezentacji Polski juniorów w meczu Polska-Czechy-Słowacja- Węgry-Słowenia w czeskim Vyskovie.

Piotr Tarkowski po juniorskim sukcesie w Halowych Mistrzostwach Polski U20, tym razem był bardzo blisko medalu seniorskiego. W rozgrywanych w toruńskiej Arenie zawodach rangi Mistrzostw Polski, zawodnik AZS AWF Biała Podlaska zajął 4. miejsce w skoku w dal mężczyzn (wynik 7,34m), a do podium zabrakło tylko 7 cm. Nasz reprezentant brał udział również w biegach eliminacyjnych na 60 m mężczyzn. Z czasem 7,02 sek. został sklasyfikowany na 18. miejscu, bijąc przy tym swój rekord życiowy.

W tych mistrzostwach mieliśmy również drugiego swojego przedstwiciela. Był nim Bartłomiej Bedeniczuk. W konkurencji skoku wzwyż nasz zawodnik z wynikiem 2,08m (rekord życiowy) zajął 6. miejsce.

W Halowych Mistrzostwach Polski Juniorów PZLA, które odbyły się w dniach 9-11 lutego 2018 roku w Toruniu, zawodnik AZS AWF Biała Podlaska zdobył złoty medal. Piotr Tarkowski okazał się najlepszy w skoku w dal U20 (M). Podopieczny Tadeusza Makaruka najlepszą próbę oddał w swoim ostatnim skoku w konkursie, bijąc przy tym rekord życiowy.

Wyniki zawodów:

 1. Piotr TARKOWSKI - KS AZS-AWF Biała Podlaska (7.53 m) PB
 2. Bartosz GĄBKA - MKS Aleksandrów Łódzki (7.25 m)
 3. Mateusz SKRZYPEK - MUKS Kadet Rawicz (7.03 m) SB
 4. Artur LACH - UKS Gminy Brzeszcze (6.81 m)
 5. Dominik MIECZKOWSKI - LKS Narew Kurpiewski Łomża (6.77 m)
 6. Dawid SIMONIUK - KS Podlasie Białystok (6.72 m)
 7. Paweł DZIDA - UKS Czwórka Żory (6.65 m)
 8. Kacper LEMIESZEK - KS Agros Zamość (6.58 m) PB
 9. Patryk PIEKARCZYK - MOS CSiR Dąbrowa Górnicza (6.46 m)
 10. Damian ŚNIEGULA - UKS 12 Kalisz (6.44 m)
 11. Kordian DALECKI - LKS Ziemi Puckiej Puck (5.96 m)